Groch

Groch Uprawa grochu znana jest od kilku tysięcy lat, jednak nie stwierdzono jednoznacznie, gdzie został udomowiony. Za przypuszczalną ojczyznę grochu uważa się Azję Środkową, Zakaukazie, Iran. Groch jest rośliną jednoroczną o silnym korzeniu palowym długości nawet do 1m. Jego łodygi, cienkie i puste w środku, osiągają wysokość od 20 do 200 cm. Liście pierzaste, złożone, składające się z 1-3 par jajowatych listków bocznych, opatrzone są na szczycie wąsami czepnymi. U podstawy liścia z węzłów łodygi wyrastają duże przylistki. Kwiaty, zwykle białe, wyrastają z kątów liści. Owocem jest strąk, który zawiera najczęściej 5-8 nasion. Strąk grochu może mieć na wewnętrznej stronie pergaminową błonę, zwaną inaczej wyściółką, bądź też może być jej pozbawiony. Zależne od budowy strąka rozróżnia się grochy łuskowe z wyściółką pergaminową- do spożyci nadają się tylko nasion, oraz grochy cukrowe, bez wyściółki- zielony strąk można spożywać w całości ja strąk fasoli szparagowej. Nasiona mogą być gładkie i kuliste lub pomarszczone, często kanciaste. Zachowują zdolność kiełkowania przez 5-7 lat. Groch łuskowy o nasionach pomarszczonych zawiera więcej cukrów, a mniej skrobi w porównaniu z odmianami o nasionach gładkich, dlatego ma lepszy smak i wolniej przejrzewa. Groch cukrowy uprawia się jedynie w ogródkach i na działkach. Podobnie rzadko uprawiane są wysokie odmiany grochu łuskowego, gdyż wymagają podpór, co zwiększa koszty robocizny. Strąki u odmian wysokich dojrzewają na roślinie stopniowo i okres ich zbioru przedłuża się nawet do 3 tygodni.

Mój ogród

Mój ogród W moim ogrodzie są grządki, na których rosną warzywa i kwiaty. Są również drzewa owocowe i ozdobne oraz krzewy owocowe i ozdobne. Praca w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną a kończy w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg. W ostatnie słoneczne listopadowe dni zbieramy ostatnie dary jesieni w postaci warzyw oraz późnych odmian jabłek i gruszek. Do przechowywania nadają się jedynie zdrowe okazy owoców oraz warzyw. Warzywa przechowujemy zazwyczaj w kopcach lub piwnicy. Do przechowywania nadają się jedynie warzywa zdrowe i nieuszkodzone. Przed ułożeniem ich w kopcu należy je najpierw starannie otrzepać z nadmiaru ziemi. Zbiór warzyw należy zakończyć przed pierwszymi przymrozkami gdyż warzywa przemarznięte nie nadają się do przechowywania. W tym okresie zbiera się również kapustę brukselską oraz jarmuż. Te warzywa na odmianę są smaczniejsze w momencie jak zetnie je pierwszy przymrozek wiec ze zbiorem nie trzeba się spieszyć. W ziemi można pozostawić pora gdyż mu nie szkodzą mrozy, ale warto zabezpieczyć jego części nadziemne, aby łatwiej było go wydobyć w miarę potrzeb.

Jęczmień

Jęczmień Jęczmień to rodzaj z rodziny wiechlinowatych (traw); ok. 28 gat. jednorocznych lub wieloletnich roślin zielnych występujących w różnych strefach klim.; źdźbło wys. 60-100 cm; liście lancetowate, dość szerokie; kłos ma na każdym wcięciu osadki kłosowej po 3 wąskie, jednokwiatowe kłoski, o drobnych plewach i dużych ościstych plewkach; owocem jest ziarniak oplewiony o plewce niezrośniętej z ziarniakiem lub ziarniak nieoplewiony (orkisz). W Polsce rosną dziko 2 gat.: jęczmień płonny, H. murinum i jęczmień żytni, H. nodosum, o łamliwych osadkach kłosowych. Jako zboże uprawia się 1 gat., jęczmień zwyczajny, H. vulgare, H. sativum. Na podstawie liczby kłosków na pięterku osadki kłosowej gat. ten dzieli się na 5 podgat lub odmian bot.: jęczmień wielorzędowy, jęczmień dwurzędowy, jęczmień pośredni, jęczmień dwurzędowy endemiczny, jęczmień labilny zmienny. Uprawiane w Polsce odmiany jęczmienia dwurzędowego należą do grupy bot. nutans, a jęczmienia wielorzędowego do ościstych jęczmieni czwartorzędowych; jęczmień nagi ma odmiany wielo- i dwurzędowe.

Kwiaty

Kwiaty Kwiaty są ozdobą każdego ogrodu. Planujemy miejsca gdzie chcemy je posadzić czy posiać. Kwiaty mogą być wieloletnie lub jednoroczne. Sadzimy je sami z nasienia i sadzonki przesadzamy do ogrodu w odpowiednim czasie lub kupujemy gotowe już sadzonki. Wybierając miejsca należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie oraz żyzność gleby. Od tych czynników zależy wybór kwiatów jakie chcemy wsadzić. Ponadto wybierając kwiaty biorę pod uwagę ich kolor oraz okres kwitnienia. Kwiaty należy posadzić tak, aby jedne kwitły, drugie w tym czasie rosły. Tym sposobem nie będziemy mieli tak zwanej dziury bezkwietnej. Zawsze w danym miejscu będą nam rosły i kwitły kwiaty. Planując ogródek kwiatowy musimy również wziąć pod uwagę wielkość wzrostu kwiatów. Wysokie kwiaty nie mogą przyćmić nam małe, bo nie będzie ich w ogóle widać. Przy płotach, parkanach można posadzić wysokie kwiaty, pnącza, które przy okazji będą służyły za żywopłot. Dobrze zaplanowany ogród wyeksponuje nam nawet mniej ładniejsze kwiatki. W dobrze zaplanowanym ogrodzie od początku łatwiej utrzymać porządek.