Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe Przed nadejściem zimy należy zadbać nie tylko o warzywniak czy sad, ale należy również poświecić trochę uwagi rabatkom, na których posadzone są kwiaty. Na pewno pierwszym i najważniejszym zabiegiem, jaki musimy przeprowadzić w ogródku kwiatowym jest porządkowanie rabat, czyli należy usunąć przekwitłe, jednoroczne rośliny, zaschnięte byliny oraz opadające liście. Jeśli mamy posadzone jakieś rośliny, które zimują w gruncie a są mało odporne na mrozy to należy je okryć matami ze słomy lub gałązkami z drzew iglastych. Rośliny takie jak różaneczniki, berberysy czy inne rośliny dwuletnie okrywa się w momencie, gdy nastają duże mrozy. Kwiaty takie jak magnolie, azalie czy wrzośce należy wyściółkować korą, aby gleba nie przemarzła dookoła ich korzeni gdyż te są bardzo wrażliwe na przemarzanie. Krzewy róż wymagają przeglądu i usunięcia wszystkich uszkodzonych gałązek oraz skrócenia zdrowych do ich jednej trzeciej długości. Róże, hortensje, budleje i powojniki należy obsypać ziemią tworząc kopczyki dookoła ich pędów.

Kwiaty zwisające

Kwiaty zwisające Kwiaty zwisające najczęściej sadzimy w pojemnikach umieszczonych na balustradach balkonów lub mogą tworzyć kompozycje kwiatową zawieszoną na ścianie werandy. Pojemniki, które zastosuje się w tego typu dekoracjach mogą być plastikowe, gliniane lub zrobione z wikliny. Kosze wiklinowe, aby spełniły swe zadanie mogą służyć jako osłonka na doniczkę, ale również same mogą tworzyć miejsce do wsadzenia roślin. Aby móc zasadzić roślinę w wiklinowym koszu należy go odpowiednio przygotować. Kosz może być wypełniony różnego rodzaju podłożem. Kosz można wypełnić odpowiednim rodzajem gąbki lub prasowanym włóknem kokosowym. Kosz można również wyłożyć mchem. Na samo dno kosza wykładamy na przykład mech i w tym miejscu ustawiamy miseczkę, która będzie zatrzymywać wodę. Potem wsypujemy kompostu i lekko ugniatamy. Tera przyszedł czas na sadzenie roślin. Sadzenie roślin zaczyna się od brzegów koszyka a później stopniowo zapełnia się całą powierzchnię przeznaczoną do sadzenia. Na końcu dokładnie ugniatamy ziemię dookoła roślin i podlewamy.

Mój ogród

Mój ogród W moim ogrodzie są grządki, na których rosną warzywa i kwiaty. Są również drzewa owocowe i ozdobne oraz krzewy owocowe i ozdobne. Praca w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną a kończy w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg. W ostatnie słoneczne listopadowe dni zbieramy ostatnie dary jesieni w postaci warzyw oraz późnych odmian jabłek i gruszek. Do przechowywania nadają się jedynie zdrowe okazy owoców oraz warzyw. Warzywa przechowujemy zazwyczaj w kopcach lub piwnicy. Do przechowywania nadają się jedynie warzywa zdrowe i nieuszkodzone. Przed ułożeniem ich w kopcu należy je najpierw starannie otrzepać z nadmiaru ziemi. Zbiór warzyw należy zakończyć przed pierwszymi przymrozkami gdyż warzywa przemarznięte nie nadają się do przechowywania. W tym okresie zbiera się również kapustę brukselską oraz jarmuż. Te warzywa na odmianę są smaczniejsze w momencie jak zetnie je pierwszy przymrozek wiec ze zbiorem nie trzeba się spieszyć. W ziemi można pozostawić pora gdyż mu nie szkodzą mrozy, ale warto zabezpieczyć jego części nadziemne, aby łatwiej było go wydobyć w miarę potrzeb.

Kwiaty

Kwiaty Kwiaty są ozdobą każdego ogrodu. Planujemy miejsca gdzie chcemy je posadzić czy posiać. Kwiaty mogą być wieloletnie lub jednoroczne. Sadzimy je sami z nasienia i sadzonki przesadzamy do ogrodu w odpowiednim czasie lub kupujemy gotowe już sadzonki. Wybierając miejsca należy wziąć pod uwagę nasłonecznienie oraz żyzność gleby. Od tych czynników zależy wybór kwiatów jakie chcemy wsadzić. Ponadto wybierając kwiaty biorę pod uwagę ich kolor oraz okres kwitnienia. Kwiaty należy posadzić tak, aby jedne kwitły, drugie w tym czasie rosły. Tym sposobem nie będziemy mieli tak zwanej dziury bezkwietnej. Zawsze w danym miejscu będą nam rosły i kwitły kwiaty. Planując ogródek kwiatowy musimy również wziąć pod uwagę wielkość wzrostu kwiatów. Wysokie kwiaty nie mogą przyćmić nam małe, bo nie będzie ich w ogóle widać. Przy płotach, parkanach można posadzić wysokie kwiaty, pnącza, które przy okazji będą służyły za żywopłot. Dobrze zaplanowany ogród wyeksponuje nam nawet mniej ładniejsze kwiatki. W dobrze zaplanowanym ogrodzie od początku łatwiej utrzymać porządek.