Kwietniki w listopadzie

Kwietniki w listopadzie Rabaty kwiatowe obsadzamy nie tylko kwiatami, ale również krzewami ozdobnymi, z których większość zrzuca liście na zimę. Listopad to właśnie miesiąc, kiedy można jeszcze sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadzi się je do odpowiednio przygotowanych dołów, które po posadzeniu należy obficie podlać. Wokół nowo posadzonych roślin należy zrobić kopczyki z ziemi, aby zabezpieczyć ich bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Początek listopada to również czas na ostatnie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na trawniku. Teraz należy trawnik starannie wygrabić ze zaschłej trawy i liści. Jeśli pozostawimy niewygrabiony trawnik możemy się spodziewać, że trawa może zimą wygnić a taka zgnilizna to prosta droga do wszelkiego typu chorób atakujących trawę wiosną. Z trawnikiem jest nieodłącznie związana kosiarka, o którą należy również zadbać w tym okresie. Należy ją oczyścić i zakonserwować, aby bez problemów zadziałała, gdy przyjdzie czas na koszenie trawników. Również należy oczyścić i zakonserwować wszystkie narzędzia ogrodnicze.

Listopad w warzywniku

Listopad w warzywniku Ponieważ mamy warzywa, które mogą pozostać na grządkach pomimo mrozu i śniegu należy je odpowiednio zabezpieczyć. Do warzyw zimujących w gruncie zaliczamy zimową sałatę, szczypiorek i szpinak. Te właśnie warzywa warto po pierwszych przymrozkach okryć cienką warstwa słomy lub gałązkami drzew iglastych. Pierwsze dni listopada są zazwyczaj jeszcze w miarę słoneczne, więc warto wykorzystać ten czas na sianie marchwi, pietruszki, kopru oraz sadzenie czosnku. Dzięki temu siewowi będziemy się cieszyć wczesnymi zbiorami nowalijek. Wysiane w tym okresie warzywa dają plon o około dwa tygodnie wcześniejsze od tych sianych wiosną. W tym okresie warto również zacząć pędzenie cebuli na szczypior. Takie pędzenie polega na tym iż sadzi się małe cebulki do ziemi i systematycznie podlewa. Po około dwóch tygodniach będziemy mieli zieloną cebulkę konieczną do sporządzenia kanapek czy sałatek. Po zbiorach warzywnik należy bardzo dokładnie wygrabić usuwając jednocześnie wszelkie pozostałości typu nać czy chwasty. Ziemię należy przekopać oraz nawieźć nawozami organicznymi.

Sad w listopadzie

Sad w listopadzie Listopad to czas przymrozków zazwyczaj przygruntowych. Dopóki nie rozpoczną się mrozy można jeszcze w sadzie sadzić drzewa i krzewy owocowe. Sadzonki najlepiej kupić w szkółkach gdyż tylko takie dają nam gwarancję, że będą to okazy zdrowe, z nieuszkodzonymi korzeniami. Drzewa i krzewy sadzi się do odpowiednio przygotowanych dołków a później podlewa. Świeżo posadzonych drzew nie przycina się gdyż tego typu zabiegi na nowych drzewach przeprowadza się po raz pierwszy po ich dobrym ukorzenieniu się, czyli na wiosnę. Wszystkie wrażliwe na mrozy rośliny typu winorośl czy jeżyny należy zabezpieczyć przed nadchodzącymi mrozami okrywając je słomą. Aby w pełni zabezpieczyć sad należy również pomyśleć o przeglądzie ogrodzenia i uzupełnić ewentualne braki. Przez nieszczelne parkany mogą odwiedzić nasz sad na przykład zające, które poszukują jedzenia i mogą uszkodzić korę na drzewach lub obgryźć gałązki krzewów. Listopad to również czas, aby zebrać owoce, które zaschły na drzewach oraz kokony, jakie wytworzyły na gałęziach drzew zimujące szkodniki.