Wybieramy rośliny

Wybieramy rośliny Aby nasz ogród w przyszłości pięknie zakwitł rośliny należy dobierać bardzo starannie. Przede wszystkim należy wybierać odmiany kwiatów, które będą pasowały do otoczenia, nie będą zbyt wymagające pod względem rodzaju gleby i jej wilgotności. Najlepiej wybierać gatunki, które pierwotnie rosły w szkółkach o podobnym typie gleby. Najlepsze do tego typu ogrody sa byliny, które gromadzą zapasowe substancje odżywcze w bulwie, mają bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy oraz grube, pokryte włoskami liście. Do takich roślin możemy zaliczyć bergenię, funkię, jasnotę, rodniki, mikołajka oraz naparstnicę. Do piaszczystej gleby najlepiej wybierać do sadzenia rośliny, które wcześniej rosły w pojemnikach gdyż tego typu rośliny po posadzeniu jeszcze przez jakiś czas korzystają z zapasów zmagazynowanych w starej, pojemnikowej ziemi i dzięki temu ich system korzeniowy bardzo dobrze się rozwija a sama roślina bardzo dobrze przyzwyczaja się do nowych warunków, co jest bardzo ważne, aby roślina pięknie się prezentowała i stosunkowo szybko zakwitła.

Ogród w lesie lub na piaskach

Ogród w lesie lub na piaskach Nie wszystkie ogrody mają glebę idealną do sadzenia bylin. Są i takie położone na przykład na terenach piaszczystych bądź leśnych gdzie gleba daleko odbiega od idealnego wzorca. Podstawowym warunkiem dobrego wzrostu roślin jest zawsze odpowiednie nasłonecznienie. Piaszczysta gleba jest zazwyczaj przewiewna i lekka, nagrzewająca się szybko w pierwszych promieniach wiosennego słońca i dzięki temu będzie sprzyjała rozwojowi wielu roślin. Zanim rozpocznie się prace w ogrodzie należy wykonać kilka prac, które ulepszą glebę. Najważniejszym zadaniem będzie ulepszenie gleby, co możemy zrobić przy pomocy torfu oraz ziemi gliniastej. Całą pracę rozpoczyna się od zgarnięcia wierzchniej części gleby do głębokości około trzydziestu centymetrów. Następnie zbiera się warstwę gleby piaszczystej na głębokość szpadla. W to miejsce wsypuje się warstwę około piętnastu centymetrów gleby gliniastej oraz torfu odkwaszonego. Na wierzch wsypuje się ziemię zebraną z samej góry. Na takiej ziemi musi być systematycznie, co dwa lata wprowadzany torf odkwaszony oraz kompost.

Ogród na balkonie

Ogród na balkonie Nie wszyscy mają swój wymarzony ogród. Mieszkając w mieście można również mieć swoją namiastkę ogrodu. Wystarczy do tego mieć swój balkon i już mamy miejsce gdzie można pielęgnować różne rośliny. To tu jest właśnie miejsce gdzie pięknie rozkwitną kwiaty a wśród nich można ustawić krzesełka, leżaki i stolik i w ciszy i spokoju odpoczywać. Kiedy zdecydujemy się na uprawę kwiatów w pojemnikach trzeba pamiętać o tym żeby im zapewnić odpowiednią przestrzeń. Tego typu rośliny muszą być systematycznie podlewane oraz nawożone. W pojemnikach można sadzić po kilka roślin natomiast w doniczkach sadzimy pojedyncze okazy kwiatów. Rośliny sadzone w pojemnikach należy dobierać wielkościowo tak, aby roślina dorastająca do większych rozmiarów miała odpowiednio dużo miejsca na wzrost. Pojemniki mogą być plastikowe lub ceramiczne. Pojemniki plastikowe są stosunkowo lekkie natomiast ceramiczne już więcej ważą, więc i ten aspekt może zadecydować, w co posadzimy rośliny. Pojemniki mogą być nie tylko stojące, ale również wiszące.