Prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie Praca w ogrodzie jest praktycznie zawsze. Oczywiście jak ktoś chce pracować, a nie wynajmować ludzi do pracy. Zaczynając od wiosny ogród należy przygotować pod zasiew. Należy skopać ziemię uważając na miejsca gdzie są już krzaki lub bulwy kwiatów wieloletnich, które się nie wykopuje na zimę. Następnie należy rozrzucić trochę nawozu aby użyźnić glebę. Najlepszy jest nawóz naturalny od krów. W zależności od miesiąca sadzimy odpowiednie kwiaty i warzywa. Później to tylko pielenie, pielenie i jeszcze raz pielenie oraz podlewanie gdy natura poskąpi nam odpowiedniej ilości deszczu. Po wzroście naszych bylin delektujemy się ich widokiem lub smakiem gdy chodzi o owoce. Po przekwitnięciu niektórych kwiatów i warzyw zbieramy nasiona na przyszły rok. Gdy przychodzi jesień, przed pierwszymi mrozami zabezpieczamy nasz ogród przed zimą. Kwiaty, które mogą zmarznąć wykopujemy i chowamy do piwnicy celem przezimowania, róże przycinamy, aby w przyszłym roku kwitły nam piękniej i bardziej się rozrastały. Ziemię ponownie przekopujemy.

Co jeszcze?

Co jeszcze? Zadbaliśmy o rabaty kwiatowe, sad i warzywnik teraz przyszedł czas na inne konieczne prace. Jeśli jeszcze nie nadszedł czas deszczów należy sprawdzać jak się czują rośliny zimozielone, różaneczniki, mahonie, jałowce i cyprysy. Bardzo często w tym okresie ziemia nadmiernie przesycha i wymaga nawodnienia. Rośliny, które rosły i kwitły ozdabiając nasze balkony również wymagają naszej uwagi. Na pewno należy je przenieść na okres zimowy i wczesnowiosenny do pomieszczeń widnych, ale niezbyt nagrzanych. Może to być na przykład piwnica lub korytarz. Przechowywane w pomieszczeniach należy raz na dwa tygodnie podlewać. Pomieszczenie nie powinno być cieplejsze od plus dziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli rośliny pozostają na balkonie lub tarasie to należy je odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem. Donice względnie pojemniki można opatulić styropianem, papierem lub folią tak zwaną bąbelkową. Tak zabezpieczone rośliny należy ustawić w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jeśli mamy w domu rośliny doniczkowe to wtedy należy zapewnić jak największy dostęp światła. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem trzeba zadbać o nawilżanie powietrza, aby rośliny domowe w dobrej kondycji dotrwały do wiosny.

Prace działkowe

Prace działkowe Na działce można sprawdzić się w wielu pracach. Jest bardzo wiele do zrobienia. Jeśli przyjeżdża się tylko na weekendy to nie wiadomo w co najpierw ręce włożyć. Sprzątać w domu, czy wykonywać prace na zewnątrz. Po kilku pierwszych takich przyjazdach porządek pracy ustalił się sam. Najpierw po przyjeździe kiedy każdy jest pełen werwy i zapału wykonujemy najmniej przyjemne prace np. sianie, sadzenie, pielenie, okopywanie, naprawa rzeczy popsutych itp. Wszystkie te prace wykonywane w ziemi robimy na samym początku, aby później móc wykonywać lżejsze prace i w końcu odpoczywać. Z roku na rok gdy w działkę wkładamy swoją pracę działka nam się odwdzięcz i pięknieje. Dodatkowo można działkę upiększać wykonując różne ozdobne rzeczy. Kwiaty można sadzić w duże drewniane donice różnego rodzaju kształtu i porozstawiać po całej działce. Dla róż wykonujemy drabinki. Stanowią ozdobę i jednocześnie podporę do układania się kwiatów w bukiet. Tak, że nie tylko pracujemy w ziemi, ale i dla ziemi, żeby wyglądała piękniej.