Co jeszcze?

Co jeszcze? Zadbaliśmy o rabaty kwiatowe, sad i warzywnik teraz przyszedł czas na inne konieczne prace. Jeśli jeszcze nie nadszedł czas deszczów należy sprawdzać jak się czują rośliny zimozielone, różaneczniki, mahonie, jałowce i cyprysy. Bardzo często w tym okresie ziemia nadmiernie przesycha i wymaga nawodnienia. Rośliny, które rosły i kwitły ozdabiając nasze balkony również wymagają naszej uwagi. Na pewno należy je przenieść na okres zimowy i wczesnowiosenny do pomieszczeń widnych, ale niezbyt nagrzanych. Może to być na przykład piwnica lub korytarz. Przechowywane w pomieszczeniach należy raz na dwa tygodnie podlewać. Pomieszczenie nie powinno być cieplejsze od plus dziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli rośliny pozostają na balkonie lub tarasie to należy je odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem. Donice względnie pojemniki można opatulić styropianem, papierem lub folią tak zwaną bąbelkową. Tak zabezpieczone rośliny należy ustawić w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jeśli mamy w domu rośliny doniczkowe to wtedy należy zapewnić jak największy dostęp światła. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem trzeba zadbać o nawilżanie powietrza, aby rośliny domowe w dobrej kondycji dotrwały do wiosny.

Zabiegi pielęgnacyjne

Zabiegi pielęgnacyjne W ogrodach z piaszczystą gleba bardzo ważna jest gospodarka wodna. Prostym zabiegiem, który zapobiegnie przesuszeniu gleby jest jej ściółkowanie. Ściółkowanie nie tylko zapobiegnie przesuszeniu gleby, ale również w znaczny sposób oszczędzi nam czasu, który musielibyśmy przeznaczyć na odchwaszczanie. Dzięki ściółce gleba nie będzie miała w miarę jednakową temperaturę w ciągu całej doby a na dodatek może dodatkowo ozdobić cały ogród. Do ściółkowania można użyć kory sosnowej, trocin lub rozdrobnionych pędów. Taki materiał ściółkarski rozsypuje się dookoła młodych drzew, krzewów oraz dookoła bylin, co najmniej pięciocentymetrową warstwą. W tego typu ogrodach na pewno będzie trzeba częściej podlewać rabaty niż w innych ogrodach. To jeden z najważniejszych zabiegów, które należy przeprowadzać systematycznie w momencie, gdy gleba przeschnie na głębokość około dziesięciu centymetrów. Podlewanie rozpoczynamy najczęściej w maju a kończymy w październiku. Oczywiście, jeśli lato jest suche wtedy podlewamy codziennie najlepiej wczesnym porankiem lub późnym popołudniem.

Mój ogród

Mój ogród W moim ogrodzie są grządki, na których rosną warzywa i kwiaty. Są również drzewa owocowe i ozdobne oraz krzewy owocowe i ozdobne. Praca w ogrodzie rozpoczyna się wczesną wiosną a kończy w momencie, gdy spadnie pierwszy śnieg. W ostatnie słoneczne listopadowe dni zbieramy ostatnie dary jesieni w postaci warzyw oraz późnych odmian jabłek i gruszek. Do przechowywania nadają się jedynie zdrowe okazy owoców oraz warzyw. Warzywa przechowujemy zazwyczaj w kopcach lub piwnicy. Do przechowywania nadają się jedynie warzywa zdrowe i nieuszkodzone. Przed ułożeniem ich w kopcu należy je najpierw starannie otrzepać z nadmiaru ziemi. Zbiór warzyw należy zakończyć przed pierwszymi przymrozkami gdyż warzywa przemarznięte nie nadają się do przechowywania. W tym okresie zbiera się również kapustę brukselską oraz jarmuż. Te warzywa na odmianę są smaczniejsze w momencie jak zetnie je pierwszy przymrozek wiec ze zbiorem nie trzeba się spieszyć. W ziemi można pozostawić pora gdyż mu nie szkodzą mrozy, ale warto zabezpieczyć jego części nadziemne, aby łatwiej było go wydobyć w miarę potrzeb.

Ściółkowanie

Ściółkowanie Jeśli będziemy systematycznie usuwać chwasty nasze rośliny odwdzięczą się pięknym kwiatem oraz owocami. Dzięki mechanicznemu odchwaszczani będziemy mieli warzywa ekologiczne, pozbawione herbicydów i nawozów sztucznych. Inna metodą walki z chwastami jest ich ściółkowanie. Ściółkowanie polega na tym, że wczesną wiosną dookoła roślin dorosłych, które zimowały w gruncie rozsypuje się warstwę na przykład kory, kamyczków lub żwiru. Warstwa powinna być dość gruba i mieć około pięciu centymetrów. Dzięki takiej osłonie gleby chwasty będą miały utrudnione rośniecie, ziemia będzie dłużej wilgotna po deszczu, nie będzie wymagała częstego podlewania. Ściółka utrzymuje również stałą temperaturę ziemi w ciągu całego roku. Dzięki ściółce ogród może całkiem inaczej wyglądać niż taki tradycyjny. Dzięki odpowiedniemu doborowi materiału do ściółkowania można wyeksponować niektóre rośliny lub pojedyncze okazy roślin. Również ściółka wpływa na poprawę właściwości gleby i tak ściółka powodująca kwaśny odczyn gleby jest kora z drzew iglastych natomiast do odkwaszenia gleby dobra jest ściółka z kory bukowej.