Prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie Praca w ogrodzie jest praktycznie zawsze. Oczywiście jak ktoś chce pracować, a nie wynajmować ludzi do pracy. Zaczynając od wiosny ogród należy przygotować pod zasiew. Należy skopać ziemię uważając na miejsca gdzie są już krzaki lub bulwy kwiatów wieloletnich, które się nie wykopuje na zimę. Następnie należy rozrzucić trochę nawozu aby użyźnić glebę. Najlepszy jest nawóz naturalny od krów. W zależności od miesiąca sadzimy odpowiednie kwiaty i warzywa. Później to tylko pielenie, pielenie i jeszcze raz pielenie oraz podlewanie gdy natura poskąpi nam odpowiedniej ilości deszczu. Po wzroście naszych bylin delektujemy się ich widokiem lub smakiem gdy chodzi o owoce. Po przekwitnięciu niektórych kwiatów i warzyw zbieramy nasiona na przyszły rok. Gdy przychodzi jesień, przed pierwszymi mrozami zabezpieczamy nasz ogród przed zimą. Kwiaty, które mogą zmarznąć wykopujemy i chowamy do piwnicy celem przezimowania, róże przycinamy, aby w przyszłym roku kwitły nam piękniej i bardziej się rozrastały. Ziemię ponownie przekopujemy.

Kompost

Kompost Kompost powstaje w wyniku kompostowania różnych odpadów organicznych z ogrodu, wypielonych chwastów oraz ściętej trawy. Kompostownik umieszcza się zazwyczaj w odległej części działki, w miejscu, które nie jest widoczne. Kompost to źródło ziemi kompostowej doskonałej do rozłożenia na grządkach. Jest to najtańszy sposób użyźnienia gleby. W wyniku kompostowania powstaje ziemia kompostowa popularnie nazywana humusem. Jest ona bogata w różne składniki typu azot, potas, fosfor czy wapń. Jest to doskonały nawóz organiczny, w pełni ekologiczny nawóz pod rośliny. Kompostowniki mogą mieć wygląd pryzmy lub mogą być umieszczone w specjalnych kompostowniach. Kompostowniki zakłada się najczęściej wiosną a przez cały sezon wiosenno – letnio – jesienny systematycznie dokłada się do jego zawartości różne rzeczy, które pozostały z odchwaszczania czy pielęgnacji trawników. Prosty kompostownik można zbudować samemu lub można zdecydować się na kompostownik tradycyjny, czyli będziemy magazynować odpadki na pryzmie. Kompostować można wszystko pod warunkiem, że nie będą one skażone chemikaliami.

Staw

Staw Oczko wodne to marzenie niejednego ogródkowicza. Jeśli tylko mamy odpowiednie miejsce oraz chęci nawet w małym ogródku może powstać wymarzone oczko wodne. Gdy nadchodzi czas późnojesiennych szarug oraz zimy należy w odpowiedni sposób zadbać o oczko wodne. Przede wszystkim należy zdemontować, oczyścić i zakonserwować wszystkie urządzenia typu pompa czy filtr. Następnie należy oczyścić dno zbiornika z resztek roślin i pływających po powierzchni liści. Jeśli mamy w oczku rośliny, które pływają po powierzchni wody należy je odłowić i umieścić w widnym pomieszczeniu w jakimś pojemniku z wodą. Również, jeśli nasze oczko jest płytkie, czyli ma mniej niż jeden metr głębokości musimy wyłowić rybki i umieścić je w pojemnikach z wodą w ciepłych pomieszczeniach. W stawie, w którym pływa zazwyczaj dużo ryb warto wymienić częściowo wodę. Tak oczyszczony staw warto zabezpieczyć rozciągniętą nad nim siatką, co zapobiegnie ponownemu jego zanieczyszczeniu przez spadające liście. W listopadzie można dokonać nasadzeń roślin, które będą rosły nad brzegami oczka wodnego. Może to być na przykład tatarak.

Co jeszcze?

Co jeszcze? Zadbaliśmy o rabaty kwiatowe, sad i warzywnik teraz przyszedł czas na inne konieczne prace. Jeśli jeszcze nie nadszedł czas deszczów należy sprawdzać jak się czują rośliny zimozielone, różaneczniki, mahonie, jałowce i cyprysy. Bardzo często w tym okresie ziemia nadmiernie przesycha i wymaga nawodnienia. Rośliny, które rosły i kwitły ozdabiając nasze balkony również wymagają naszej uwagi. Na pewno należy je przenieść na okres zimowy i wczesnowiosenny do pomieszczeń widnych, ale niezbyt nagrzanych. Może to być na przykład piwnica lub korytarz. Przechowywane w pomieszczeniach należy raz na dwa tygodnie podlewać. Pomieszczenie nie powinno być cieplejsze od plus dziesięciu stopni Celsjusza. Jeśli rośliny pozostają na balkonie lub tarasie to należy je odpowiednio zabezpieczyć przed przemarznięciem. Donice względnie pojemniki można opatulić styropianem, papierem lub folią tak zwaną bąbelkową. Tak zabezpieczone rośliny należy ustawić w miejscu osłoniętym od wiatrów. Jeśli mamy w domu rośliny doniczkowe to wtedy należy zapewnić jak największy dostęp światła. W mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem trzeba zadbać o nawilżanie powietrza, aby rośliny domowe w dobrej kondycji dotrwały do wiosny.