Kukurydza

Kukurydza Kukurydza nigdzie nie występuje w formie dzikiej. Znalezione w indiańskich mogiłach sprzed 4500 lat kolby kukurydzy odznaczają się tymi samymi właściwościami, które cechują kukurydzę dziś uprawianą. Do Europy kukurydza dostała się wieku XVI, do Polski sprowadzoną ją z Bałkanów w końcu XVIII wieku. Kukurydza jest rośliną jednoroczną. Jej system korzeniowy, silnie rozwinięty w podpowierzchniowej warstwie gleby, twory korzenie przybyszowe, dłuższe niż korzeń główny rośliny. Łodyga zwana źdźbłem, osiąga wysokość do 2,5 m; na całej długości wypełni ją gąbczasty rdzeń. Liście, o długich, lancetowatych blaskach, mają barwę zieloną lub ciemnozieloną, czasem fioletowo-czerwonawą. Kukurydza jest rośliną rozdzielnopłciową, jednopienną, wiatropylną. Owocem kukurydzy jest ziarniak, zwany ziarnem, stanowi on materiał siewny. Ziarniaki mają wysoką wartość energetyczną, występują w nich również witaminy ora nieznaczne ilości wapnia i żelaza.

Pelargonie

Pelargonie Pelargonie mają nasycone kolorem kwiaty i ozdobne, często wielobarwne lub mocno pachnące liście. Kwiaty mają najczęściej 5 płatków, z których 2 są często większe od pozostałych i mają kontrastowo zabarwiony wzór. Zebrane są w szczytowe, wielokwiatowe baldachy. Ten liczny rodzaj pochodzący z Afryki, Bliskiego Wschodu, Turcji i Australii, obejmuje głównie krzaczaste byliny lub krzewinki wymagające słonecznego stanowiska i źle znoszące przymrozki. W ogrodach spotykamy kilka gatunków, ale ogrodnicy mogą wybierać wśród bogactwa odmian. Pelargonie można podzielić na kilka grup. Jedną z nich tworzą tzw. pelargonie bluszczolistne, o ozdobnych błyszczących liściach i drobnych delikatnych kwiatkach które rozwijają się na wierzchołkach długich i silnie przewisających pędów. Kolejna grupa to pelargonie wielokwiatowe, w Polsce znane pod nazwa pelargonii angielskich. Mają one drewniejące pędy i bardzo duże kwiaty. Następna grupę tworzą pelargonie rabatowe, zwane również ogrodowymi i pasiatymi. Charakterystycznymi cechami tych roślin są: krzewiasty pokrój i ozdobne liście z rysunkiem w postaci ciemnego pierścienia na blaszce liściowej. Ostatnią grupę stanowią pelargonie o pachnących liściach. Mają one aromatyczne liście (o zapachu jabłek, owoców cytrusowych itp.). Ich kwiaty z reguły są drobniejsze i przypominają nieregularne gwiazdki.

Rabaty kwiatowe

Rabaty kwiatowe Przed nadejściem zimy należy zadbać nie tylko o warzywniak czy sad, ale należy również poświecić trochę uwagi rabatkom, na których posadzone są kwiaty. Na pewno pierwszym i najważniejszym zabiegiem, jaki musimy przeprowadzić w ogródku kwiatowym jest porządkowanie rabat, czyli należy usunąć przekwitłe, jednoroczne rośliny, zaschnięte byliny oraz opadające liście. Jeśli mamy posadzone jakieś rośliny, które zimują w gruncie a są mało odporne na mrozy to należy je okryć matami ze słomy lub gałązkami z drzew iglastych. Rośliny takie jak różaneczniki, berberysy czy inne rośliny dwuletnie okrywa się w momencie, gdy nastają duże mrozy. Kwiaty takie jak magnolie, azalie czy wrzośce należy wyściółkować korą, aby gleba nie przemarzła dookoła ich korzeni gdyż te są bardzo wrażliwe na przemarzanie. Krzewy róż wymagają przeglądu i usunięcia wszystkich uszkodzonych gałązek oraz skrócenia zdrowych do ich jednej trzeciej długości. Róże, hortensje, budleje i powojniki należy obsypać ziemią tworząc kopczyki dookoła ich pędów.

Kwietniki w listopadzie

Kwietniki w listopadzie Rabaty kwiatowe obsadzamy nie tylko kwiatami, ale również krzewami ozdobnymi, z których większość zrzuca liście na zimę. Listopad to właśnie miesiąc, kiedy można jeszcze sadzić drzewa i krzewy ozdobne. Sadzi się je do odpowiednio przygotowanych dołów, które po posadzeniu należy obficie podlać. Wokół nowo posadzonych roślin należy zrobić kopczyki z ziemi, aby zabezpieczyć ich bryłę korzeniową przed przemarznięciem. Początek listopada to również czas na ostatnie zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane na trawniku. Teraz należy trawnik starannie wygrabić ze zaschłej trawy i liści. Jeśli pozostawimy niewygrabiony trawnik możemy się spodziewać, że trawa może zimą wygnić a taka zgnilizna to prosta droga do wszelkiego typu chorób atakujących trawę wiosną. Z trawnikiem jest nieodłącznie związana kosiarka, o którą należy również zadbać w tym okresie. Należy ją oczyścić i zakonserwować, aby bez problemów zadziałała, gdy przyjdzie czas na koszenie trawników. Również należy oczyścić i zakonserwować wszystkie narzędzia ogrodnicze.